středa 11. prosince 2013

Scientific Visualization

Ahoj!
Je to už nějaký ten pátek, co jsem napsal poslední příspěvek. Důvod je prostý. Kromě toho, že si každé ráno dávám studenou sprchu, se nic zajímavého nedějě. Žádné velké výlety nepodnikám, týden trávím ve škole a o víkendu relaxuju nad knihou nebo filmem. Foťák se mi do školy moc nechce tahat, ale pokusím se to ještě během následujícího týden napravit a zkusím udělat pár obrázků.
Nicméně do svých alb jsem nějaké obrázky nahrál. Jedná se o ochutnávku úkolů do předmětu "Scientific Visualization". Dnes bylo poslední cvičení, bavilo mě to nehorázně a jsem zvědavý na zkoušku. Bude to probíhat poněkud netradičně. V pondělí 8:40 si dojdu pro zadání a v úterý 8:40 budu muset odprezentovat práci, kterou jsem za 24 hodin udělal. Doufám, že se obrázky budou líbit. Zde je odkaz.

středa 6. listopadu 2013

Norsko

Tento víkend jsem byl na návštěvě u kamaráda, který bydlí poblíž Osla (Noři to vyslovují spíš jako "ušlu"). Na Norsku je parádní to, že stačí vylézt pár metrů za barák a jste v divočině. Potvrzují to fotky a video ze sobotní procházky. Fjordů jsem moc neviděl, protože na to vlastně nebyl čas. Norsko je velká země a pořádné fjordiska se nacházejí až na západním pobřeží. Já byl pouze v Oslu a okolí, což znamená, že jsem viděl pouze Oslo fjord a ten vpodstatě ani nevypadá jako fjord.
Jinak musím říct, že se Norové mají dobře. Oslo je druhé nejdražší město na světě (po Tokiu) a je to znát. Levná auta tam vpodstatě nejezdí, všude čisto, všeci slušně oblečení s úsměvem na tváři. Hodně lidí se stěhuje do Norska za lepším živobytím (hlavně Poláci), proto tu trochu roste kriminalita  a na pár místech jsem dokonce viděl i odpadky. To se Norům moc nelíbí a dávají to patřičně najevo. Cizince hážou do jednoho pytle. A ačkoli se na první pohled může zdát, že je všechno v cajku a mají vás rádi, tak po pár měsících pobytu v téhle zemi si uvědomíte, že by spousta Norů bylo radši, kdybyste byli zůstali doma. Tohle mají společné Norsko i Švédsko. Ale jelikož je Norsko na první pohled bohatší, tak je to tam asi trochu víc znát. Nevim, jak to je, když tam přijedete třeba za prací inženýra.
Počasí je tam trochu jiné, než v Gothenburgu. Je tam trochu víc zima, a méně deště a větru. Toho deště a větru je tam pořád dost, ale já srovnávám s Gothenburgem, což je dost extrém. Děcka jsou tu vychovávané k pobytu v dešti už od školky. Nahodí pláštěnky a gumáky a venku jsou vlastně každý den. Nedávno jsem zahlédl, jak se hrají v nějakém jezírku a lejou po sobě vodu po kýblech. Vychovatelky to moc neřešily, ačkoli pršelo.
Ještě poslední věc. Trochu jsem aktualizoval fotky a hodil jsem tam pár obrázků, na kterých se vyskytuje moje maličkost. Snad to nebude autorům vadit. Kdyby jo, tak si o tom můžem promluvit.

neděle 27. října 2013

Zkoušky

Dlouho jsem nic nenapsal, protože nebylo co. Pečlivě jsem se připravoval na zkoušky, které mám (snad úspěšně) za sebou. Řikal jsem si, že o průběhu zkoušek na Chalmers University of Technology něco napíšu protože to vlastně trochu vypovídá o nátuře tady toho národa.
Tomu co se děje před, v průběhu, a po zkouškách je na stránkách univerzity věnovaná celá série odkazů. Je tam toho fakt moc, ze všeho jsem si zapamatoval pouze, že zkouška je anonymní, písemná a že nemůžu mít tahák.
První z nich byla z Numerické Lineární Algebry. Dříve než na zkoušku jdete, se musíte na ni přihlásit, zapamatovat si svůj osobní kód, pomocí kterého jste na zkoušce identifikováni (kdybyste na papír napsali svoje jméno, tak už to přecijen není uplně anonymní). V elektronickém systému je napsána pouze budova, ve které zkouška probíhá. Učitelka nás každou přednášku ujišťovala, že budeme moci mít jedeni list papíru s našimi poznámkami, abychom si nemuseli pamatovat šílené vzorce.
V den zkoušky jsem vlezl tam, kam jsem měl a s nalezením místnosti nebyl problém, protože rozpis jednotlivých zkoušek byl na nástěnce. Během zkouškového týdne si můžete vzít kelímek kávy ve studentské kuchyni, to přišlo vhod. V samotné místnosti nad námi měla dozor velice zodpovědná důchodkyně. Řekla nám, že je potřeba vyplnit listy kuličkovým perem, máme tam psát všecky identifikační čísla, číslovat stránky, na každém listě jen jedna otázka. Pokud se otázka dělí na několik podčásti, měli jsme povoleno všechny tyto části napsat na jeden papír. Mobil vypnutý v batohu v rohu místnosti, na stole pouze psací potřeby a průkaz totožnosti. Zkouška trvala 4 hodiny, takže bylo dobré vzít si před jejím započetím z batohu taky nějakou svačinu a pití. Potom k tomu už nebyla příležitost. Možnost jít na záchod jsme měli až po první hodině psaní. Učitelka samotná na zkoušce přítomná nebyla, pouze dvakrát se ukázal nějaký mladík s dotazem, zdali máme nějaký dotaz ke zkoušce (poprvé došel asi po hodině psaní, takže kdybych měl nějaký dotaz, tak by mi stejně byl platný jak mrtvému zimník). Papíry s poznámkami i kalkulačky nám vzali. Zavolali učitelce, následně nám je opět rozdali. Kdo kalkulačku neměl, mohl si půjčit školní, nicméně musel vyplnit formulář a po zkoušce ji musel vrátit nepoškozenou. Bylo to fakt vtipné, ale radši bych se soustředil spíš na zkoušku něž na čachrování s kalkulačkou. Při odevzdávání jsem tam polovinu věcí neměl vyplněnou, společně s postarší paní (která mluvila plynně anglicky) jsme to nějak dali dohromady.

Druhá zkouška. Fourierova analýza, sobota ráno. Očekával jsem, že tahle bude z těch náročnějších. A taky že jo, fakt jsem se u ní zapotil. Taky jsem očekával, že už mě nemá, co se tče organizace zkoušky, co překvapit. Nicméně osud tomu chtěl jinak. Naštěstí nebyly potřeba žádné poznámky ani kalkulačka, takže s tímhle problém nebyl. Ale ve dvou třetinách zkoušky začal troubit alarm údajně kvůli nějaké mikrovlnce v přízemí. Troubil dobrých 20 minut, tak nám dali půlhodinu psaní navíc (celkem tedy zkouška trvala 4,5 hodiny čistého času). Zase jsem si říkal, že místo půlhodiny psaní bych dal radši přednost klidu na soustředění. Ale není každý den posvícení. Doufám, že jsem zkoušky zvládl (výsledky dostaneme mailem do 21 kalendářních dní od odevzdání). Jako takovou oslavičku jsem si dnes na večeři připravil rustikální pizzu v českém stylu z hrnku mouky a nějakých zbytků, co mi ležely v lednici.


Kdyby to někoho zajímalo, tak tady je odkaz na těsto, které jsem použil. Zítra si užiju jeden den prázdnin a pak mi začne nová dvojice předmětů, tak uvidím, co nového se dozvím.




čtvrtek 17. října 2013

Petice proti zákonu EU o semínkách

Dostala se ke mě informace, že úředníci z Bruselu na nás chystají zase nějakou habaďúru. Nečetl jsem si u tom moc, ale podpis jsem přidal. Je to v tuhle chvíli asi to nejmenší, co s tím můžu udělat. Kdyby Vás to taky zajímalo, tak přikládám pár odkazů [ENG], [CZE].

úterý 8. října 2013

Salmer fra kjøkkenet - Kitchen stories

Je to tuším dva týdny zpátky, co jsem byl na mém prvním "AfterWorku". Je to takový zvyk švédů, že se pátek po práci zvedou a zapadnou do některé z hospod které pro ně mají připravené speciální nabídky. Většina hospod mívá tuhle akci v pátek, některé dokonce každý den v týdnu. Hodně se to liší. Mvají levnější pivo a víno, ale není vyjímkou, že mají otevřený bufet. Takže si koupíte něco k pití a dostanete talíř, na který si můžete naložit cokoli chcete. Je to jeden z mála způsobů jak se alespoň někdy dá za rozumný peníz v hospodě dobře najíst. My jsme skončili v nějaké mexické restauraci, a šli domů po jídle, švédi pokračovali a slavili příchod víkendu až do brzkých ranních hodin. Na to, že přes týden téměř nikdo nepije, se v pátek zlyskají slušně.

Jedna děvčica, která v Gothenburgu žije už nějaký ten pátek, mi  v té hospodě doporučila film "Povídky z kuchyně", žeprej vystihuje švédy celkem dobře. Viděl jsem ho. Nemůžu zhodnotit, jak vystihuje švédskou náturu, ale film je to dobrý. Nikam se nežene, má vtip a taky něco k zamyšlení - doporučuju.

Ještě jedna aktualitka - v pátek byl tzv."Kannelbullens dag" což znamená, že se uctívali a hlavně jedli skořicoví šneci. Je to klasické a asi nejtypičtější švédské čajovo/kávové pečivo. V pátek jsem žádnou neměl (takže jsem svátek řádně neoslavil), ale předtím jsem to samozřejmě už koštoval. Je to dobrota, zvláštní chuť tomu dává kardamon. Kdyby si to někdo chtěl zkusit, tak tady je recept. Ovšem pouze pro zdatné angličtináře.


neděle 6. října 2013

Míchaná vajíčka

Když se mi nechce umývat pánev (v poslední době pořád) dělám si míchaná vejce v mikrovlnce. Jak na to?
Rozklepněte 2 vejce do hrnku či misky, přidejte trošku mléka, sůl pepř a rozšmelcujte vidličkou. Pak to dejte do mikrovlnky na vysoký výkon. Po 45s promíchejte a pokračujte v pečení cca 30s. Samozřejmě je nejlepší aby před přípravou měla vejce pokojovou teplotu. Nakonec postrouhejte sýrem.
Parádní věc, mám z objevení tohoto receptu fakt radost. Jak by řekli kluci v akci. "Je to rychlý zdravý a jednoduchý."  


Jinak na fotce je švédský chleba. Vypadá pěkně celozrnně, ale ve skutečnosti je celkem měkký a sladký. Radši si peču svůj. Protože chleba tu mají fakt drahý, ta cena to se snad ani nehodí zveřejňovat. Vyplatí se tu jíst spíš těstoviny a rýže, které si vždycky udělám víc porcí a pak to jen ohřívám. Navíc vpodstatě neni k dostání nějaký rozumný chleba českého typu (víte co mysliím -  slaný konzumní kmíňák). Mají tu buď nějaké tousťáky nebo takové sladké placky. Jediné, co mi přijde celkem dobrá investice jsou knäckebroty a různé suchary, kterých tu mají přehršel.

středa 2. října 2013

Sauna Party

Už jsem byl i v pořádné sauně. CIRC (organizace, která zařizuje akce pro zahraniční studenty) nám uspořádala výlet do městečka Härryda. Je tam jezero a sauna, kterou vlastní studentská unie. Údajně je to druhá největší sauna na dřevo na světě. Dokonce jsme si mohli vyzkoušet jak se štípe opravdové dřevo. Překvapilo mě jak jsou na tom mezinárodní studenti se zručností. Teď si nejsem jistý jestli to nebylo jen v Evropě, každopádně je velká. Jedla se hrachová polévka (s hořčicí !) a palačinka.
Dobu jednoho posezení v sauně správný švéd odměřuje půllitrem piva, člověk musí dávat bacha aby si nepopálil pusu o rozpálenou plechovku. Mimochodem fungují tu vratné zálohy jak na plechovky, plastové lahve i sklo, takže po "Sauna party" byla na chodbě velká hromada plechovek. Pocit ze sauny byl parádní, já mám saunování rád a z delfínem to lze jen těžko srovnávat. Hrubý náhled, jak to tam asi vypadalo poskytuje následující video.

Blodpudding

Dnes jsem okoštoval místní pochutinu, které se říká blodpudding. Je to vpodstatě takové jelito bez krup. Řekněme sražená krev, která je okořeněná. Lze to koupit v každém supermarketu zabalené v plastu. Tuším, že je toho 600g a stojí to 7 SEK. Já jsem to dostal od kolegyně, která si kousek uštípla lžičkou a zavrhla to.
V prvé řadě jsem si zjistil, že správný švéd si ukrojí pláteček a osmaží ho na másle. Na talíři se to ještě potírá brusinkovým džemem. Já jsem musel trochu improvizovat. Svoji porci blodpuddingu jsem osmažil na sádle a potřel jsem ho meruňkovým džemem, řekl jsem si, že je to prašť jak uhoď.
A jak to chutná? Heh. Jako je to zajímavé. Člověk je trochu překvapený, že je to nasládlé okořeněné snad hřebíčkem či skořicí. Ale uplně sladké to není. Všechno co je čerstvě usmažené se dá jíst, tak jsem to snědl. Zasyrova by to taková dobrota asi nebyla. Škoda, že fotka není moc reprezentativní a jsou vidět víc brambory než blodpudding. Kdyby to někoho zajímalo, tak tady je článek o jelitách/jelitoch/jelitech na wikipedii.Nevim no, příště dám přednost asi tuňákovi.



neděle 8. září 2013

Göteborg 2

Jenom bych chtěl upozornit, že do mého alba občas přidám nějaké fotky. Například dnes jsem využil pěkného počasí a společně s několika dalšími zahraničnímy studenty z Chalmers jsme navštívili ostrov Galtero. Je to asi jediný neobydlený větší ostrov tady kolem Göteborgu. Dá se na něj dostat po mostku přímo z ostrova Brännö, kam jezdí lodě městské hromadné dopravy.
Jinak na těch ostrovech lidi normálně přežívají, akorát místo tramvají se dopravují do práce lodí, to je celé. Kromě jediné záchranky jsem na ostrově nezahlédl ani jedno auto. Ostrovani jezdí na takových mopedech se třemi koly (něco jako velorex bez plachty). Normálně jim tu funguje pošta, obchod, kostel.
Dokonce jsem si aj zaplaval, ale voda byla studená a navíc jsem se bál medůz, kterých je tu hodně. Tak jsem se ve vodě moc dlouho "neohřál" a radši jsem šel sbírat škeble na pláž. Jinak to bylo nádherně proflákané nedělní odpoledne.
Ještě se zmíním alespoň o jedné drbonosti, která je tady ve Švédsku asi trochu unikátní. Alespoň já jsem se s tím nikdy v ČR nesetkal. Mají tu zajímavý způsob otevírání oken. Tato divné okna máme na kolejích, ale setkal jsem se s nima i jinde. Chvilku mi trvalo, než jsem pochopil systém otvírání a zavírání. 
Nejprve je nutné otočit pákou ve středu dolní části okna. To se trochu pootevře díky čepům po stranách, které se posunou směrem k sobě. Mělo by to jít vidět na následujícím obrázku.

Pak už je vlastně okno otevřené, protože úchytky na oknech můžou vyklouznout v čepů, můžete si zvolit stupeň ventilace. Když ho zaaretujete, rozhodně se nemůže stát, že by s ním mával vítr. Nechávám ho otevřené, když chodím do školy. Jinak součástí okna je taky ventilačka se síťkou a nějakou žaluzií na pravé straně. Opět přiložím obrázek.
Takže tolik k severské kultuře. Mějte se dobře.

pondělí 2. září 2013

Stahování OpenStreet map do mobilu

Když máte v mobilu naistalovanou aplikaci SmartComGPS, ale nemáte stažené mapy, pak se asi nezorientujete. Mě se hotové mapy Švédska nepodařilo nikde stáhnout. Proto jsem postupoval podle tohoto návodu a vpodstatě by se dalo říct, že jsem si je vytvořil. Jako zdroj mi posloužily OpenStreetMaps. Popíšu zde trochu podrobněji jak na to.
  1. Nejprve je nutné stáhnout a rozbalit program MOBAC (například zde). Při startu programu (nebo "Convert Atlas Format" v záložce "Atlas") je vhodné zakliknout formát výstupního souboru OziExplorer (PNG & MAP).
  2. Normálně jej spustíte a označíte si lokaci, na které vám záleží. Nevím, jestli jde nějaké město vyhledat. Já jsem se pohyboval šipkama a přibližoval a oddaloval dokud jsem nenašel co bylo potřeba. Je to takové trochu neohrabané, ale funguje to. V záložce "Atlas Content" musíte kliknout na tlačítko "Add Selection". Já jsem jako příklad vybral oblast kolem Vojslavic.
  3. Ve zbylých záložkách je nutné vybrat jak bude možné výsledné mapy zvětšit. Abych se přiznal, tak v tomhle jsem se moc nevyznal a zaklikal jsem téměř vše. Pak jsem stahování 16té vrstvy musel zrušit, protože by se to dělalo moc dlouho a mapa by byla neúnosně velká. Podle mě stačí vrstev 15. Pokud víte jak udělat to, aby se nestahovalo všech 14 předchozích, pak tak učiňte. Nebudou totiž vůbec potřeba. Atlas se vytvoří tlačitkem "Create Atlas".
    Ve složce "Atlases" se vám objeví mapa, která je podrobná přesně tak, jak jste si zvolili. Soubor s příponou png (ten největší) převeďte Ogf2 Map Converterem do formátu ogf2. Ten společně se souborem s .map souborem uložte do složky v mobilu, která je určena pro mapy. Výhodou je, že nemusíte nic kalibrovat. Mapa je připravena k použití a vy se neztratíte.

čtvrtek 29. srpna 2013

Göteborg 1

Neni tomu dlouho, co jsem se rozhodl, že odjedu na studijní pobyt do Švédska. Konrétně do města zvaného Göteborg (anglicky Gothenburg).
Odjezd proběhl. V neděli jsem se sbalil, v pondělí jsem vyrazil a v úterý jsem přijel na místo. Zvolil jsem autobus a nelituju toho, cesta mi uběhla rychle, dvakrát jsem se projel po trajektu a v noci jsem se aj prospal, protože do Osla z Prahy zas tak moc lidí nejezdí. Trošku jsem si dělal starosti kvůli hodinovému zpoždění, které jsme nabrali v Berlíně. Ale nakonec jsem se na koleje dostal včas a vyzvedl jsem si klíče od pokoje.
Moje ubytování na koleji funguje tak, že kuchyň a koupelnu sdílím se třema dalšíma študákama, místnost na spaní a studium mám sám pro sebe. Takový systém mi vyhovuje a jsem s ním uplně spokojený. Nemám to daleko do školy a cena je taky ucházející (3100 SEK, 1 SEK = 3 Kč). Nájmy se tu pohybují mezi 3000 a 5000 SEK a sehnat nějaké rozumné bydlení za rozumnou cenu je v tomhle městě prostě problém. Bavil jsem se s lidma, kteří ubytování ještě hledají. Nadruhou stranu můžete narazit na důchodce, který neví, co by na stará kolena podnikl. Takový důchodce pronajme pokoj ve svém baráku studentovi z ČR klidně i za 1500 SEK a vůbec to neřeší. Já jsem jako spolubydliče vyfasoval Turka, Španěla a Švéda (toho jsem zatím viděl jen jednou).
Ve středu jsme měli sérii přednášek, kde nám řekli co zhruba máme od tohodle pobytu očekávat. Byla to takévá série přednášek. Dnes jsme se po menších skupinkách potulovali po prostorách univerzity a ukazovali nám co se kde nachází. Na konci jsme si zašli do supermarketu a v kuchyni matematického ústavu jsme si udělali sendvič. O jídle se určitě ještě rozepíšu pozdějš.
Za to, že máme v uvítacím týdnu tak nabitý program může CIRC (Chalmers International Reception Comitee), což je organizace, která má na starosti pouze vítání mezinárodních studentů. Počet různých oddělení, specializovaných na nejrůznější činnosti, je neuvěřitelný. Moc se v tom nevyznám, každopadně na škole je kromě pracovníků knihovny a správců počítačové sítě taky psycholog, ombudsman, fyzioterapeut...
Asi by nebyl problém, abych do klávesnice datloval celý večer. Já to ale neudělám a radši si pudu něco přečíst nebo plánovat program následujících dní. Před rozloučením ale ještě zveřejním odkaz na nějaké fotky.

Hej då! [hej do] - Ahoj! (při loučení)

středa 21. srpna 2013

Severské filmy

V poslední době jsem viděl pár dobrých severských filmů. Tak mě napadlo, že se o ně podělím a doporučím je komukoli,. kdo čte tento dekadentní blog.
 Jsou to dramata, většinou je tam nějaká zápletka a tak. Znáte to. Způsob, jakým hledám nové adepty na shlédnutí je takový, že si kliknu na csfd žebřížek nejlepších filmů, které mají zemi původu například Dánsko. Vyberu jeden z první dvacítky, který mě osloví a úspěch je zaručen.

Tady je seznam konkrétních filmů:
Víc mě toho teď nenapdá. Přeju příjemnou zábavu.

pátek 9. srpna 2013

Rešovské vodopády

Tento týden jsem se byl podívat na Rešovských vodopádech. je to tam krásné. Kromě skal zde můžete zahlédnout vlhké blavany a padlé kmeny. V neposlední řadě se musím zmínit, že je tam k vidění i potok. Řekl bych, že jsou to jedny z nejpůsobivějších vodopádů v okolí. Zde jsou fotky.

pondělí 15. července 2013

Houbová směs na chleba

Po výletě do lesa se občas vyskytne otázka, co udělat s doneseným úlovkem. Existují zde možnosti jako sušení nebo příprava smaženice.
Já mám rád houbovou směs na chleba (topinky) a jelikož jsem nikde nenašel recept podobný tomu mému, tak se o něj podělím.

Ingredience:
- sádlo
- 500g čerstvých hub (holubinky, masáky, hřiby, ... )
- cibule, mrkev, petržel, kousek celeru
- sůl, pepř, kmín

Postup:
Na sádle orestujeme nadrobno pokrájenou cibuli společně s nastrouhanou kořenovou zeleninou. Až je směs voňavá, přidáme houby a 20 minut je za občasného podlévání dusíme. Nakonec dochutíme kořením.

úterý 14. května 2013

Zeleninové fazole

Hodím si sem recept na trošku netradičnější úpravu fazolí. Na internetu jsem nenarazil na nic podobného, co by mi vyhovovalo a nerad bych na tento recept zapomněl. Protože mi to fakt chutnalo.

Na 4 porce budeme potřebovat:
- 250g fazolí
- 2 rajčata
- 2 papriky
- kus pórku
- 4 stroužky česneku
- sůl, pepř, sójovou omáčku, mletou sladkou papriku (možná i pálivou, to musím otestovat), nějaká bylinka (bazalka, oregáno)

Den předem si namočíme fazole. Vodu slejeme a v nové vodě (fazole musí celé plavat a dost vody se vyvaří) se lžičkou jedlé sody uvaříme fazole doměkka. Doba, potřebná na vaření fazolí se liší podle typu. Já si myslím, že by měly být hodně měkké, takže jsem je vařil cca 1,5 hodiny samotné.
Pak slejeme přebytečnou vodu a hodíme do hrnce kousky papriky a pórku. Přidáme ještě kukuřici a veškeré koření. Pět minut povaříme a nakonec přidáme nakrájená rajčata, zamícháme a před podáváním necháme chvilku odstát. Hotovo.
K fazoli se hodí vejce natvrdo, chleba není nutný.

neděle 5. května 2013

erteplové sušenky

Hodím sem jenom návod na takovou rychlovku, která chutnala tak moc, že jsem ji ani nestihl vyfotit. Určitě ji budu dělat častěji. Jedná se o slané keksíky z bramborového těsta.

Ingredience:
- 200g najemno nastrouhaných syrových brambor
- 200g hladké mouky
- 80g sádla
- na hrot nože kypřicího prášku
- lžíce mléka
- vajíčko na potření
- sůl, kmín, cokoli na posypání

Postup:
Z brambor, mouky, sádla, kypřicího prášku a mléka vypracujeme těsto, které okamžitě vyvalkáme na desce na plát o mocnosti zhruba 10mm. Povykrajujeme roztodivné tvary a okamžitě klademe na plech, povajíčkujeme a posypeme čímkoli co nám šmakuje (já jsem použil hrubozrnou sůl a kmín). V troubě, předehřáté na 200°C pečeme dokud to není hotové. Dobrou chuť.

čert

Čert je oblíbený míchaný alkoholický nápoj, který se skládá z dílu rumu na díl griotky. Když jsme ho onehdy popíjali, padla řeč na zajímavý způsob přípravy. Spočívala by v namíchaní čerta bez zašpinění třetí lahve lahve. Prostě bychom přelili do lavhe s griotkou pouze tolik rumu, kolik se tam vleze (nevím kolik nechávají výrobci lihovin v lahvi volného místa, počítali jsme s 0,02 l). A pak bychom jen přelévali z lahve do lahve dokud by nebyl poměr nápoje zhruba půl napůl.
Za předpokladu dokonalého smísení tekutin po každém přelití by bylo potřeba zhruba 50 cyklů, přehledně to zobrazují grafy a tabulky v souboru. Vše zpracováno v prostředí excel oddělením bytových slévačů. Správnost výsledku byla ověřena v MatLabu. Výsledkem je kromě grafů jedno zabité odpoledne a procvičení elementárního programování.


neděle 7. dubna 2013

Vepřová paštika

Poslední dobou jsem zaznamenal zvýšenou četnost pochval na moje sterilizované masné výrobky. Vzhledem k tomu, že takových výrobků existuje pouze jeden druh, je jasné, že jde o paštiku z vepřových jater, kterou jsem dělal nedávno. Předem bych chtěl upozornit, že jsem si spojil asi tři repcepty dohromady a postupoval podle nich pouze orientačně. Každý si musí (minimálně u koření) vynalézt svůj optimální způsob. Dám sem recept, ať víte, jak se při takovém experimentování postupuje:

Ingredience:
- 2,5 kg vepřových jater, syrových, nejméně 2-3x mletých
- 1 kg kostiček pečeného vepřového sádla (cca 30 minut naplno)
- 5 středních cibulí
- 10 stroužků česneku
- sůl 4 lžičky
- koření (5 kulí jalovce, 5 kulí nového koření, lžička pepře, lžička rozmarýnu, lžička muškátového květu, 5 hřebíčků, lžička skořice) - vše umleté na mlýnku, popřípadě rozdrcené v hmoždíři.

Postup:
Vše se pomele a naplní do sklenic cca 2 cm, klidně i víc, od okraje (aby při zavařování nepřetekly). Sterilujeme na 85 stupňů 1 hodinu a druhý den na stejnou teplotu ještě cca půl hodiny.



Slovo závěrem:
Jak jsem řekl, je možné postupovat jinak a ingredience různě obměňovat. Celý postup je vpodstatě velmi jednoduchý. Umelou se játra něco se tam přidá a pak se to zavaří.
Ještě jedna věc, která sice nepatří k tématice paštik, ale rád bych se o ni podělil a nechci kvůli tomu zakládat nové téma. Jedná se o výrok pana Petra Druláka (ředitel Ústavu mezinárodních vztahů) o našem velvyslanci na Slovensku. Prohlásil: "To, že je někdo původem Slovák, ještě není kvalifikace."
Tolik k událostem posledních dní, mějte se dobře.

čtvrtek 4. dubna 2013

Vylepšení pracovní plochy

V Brně jsem si vytvořil ideální prostředí pro produktivní práci na PC. Potřebný materiál: kůsek dřevotřískové desky z komory na balkóně, dva kartony od vajec, lepicí páska.


středa 3. dubna 2013

Řeřicha



Ačkoli to tak nevypadá, venku už je jaro a za oknem se dobře daří bylinkám. Já teďkomc trochu experimentuju s řeřichou. Pár semínek nahážu do misky s navlhčenou vatou a přikryju fólií, za 3-4 dny se dají čerstvé výhonky konzumovat. Stříhat by se asi měla keramickýma nůžkama (údajně se při kontaktu rostliny s kovy vytrácí vitamín C, je to podle mě kec a promyšlený tah keramickonožového průmyslu), já jsem žádné takové doma nenašel.

Celým jménem řeřicha setá (zahradní) blízká příbuzná hořčici může dosahovat výšky až 60cm. Pěstuje se pro svoji typickou peprnou chuť a aroma. Obsahuje neskutenčé množství zdraví prospěšných látek a vlastně na ní téměř nelze najít žádnou špatnou vlastnost.



Nakonec nutriční hodnoty  na 100g řeřichy:
Energie 30 Kcal           
Sacharidy5.5 g
Vláknina1.1 g
Bílkoviny2.6 g
Tuk0.7 g
Vitamín A346 mcg
Kyselina listová          80 mcg
Vitamín C69 mg
Vápník81 mg
Železo1.3 mg
 

úterý 2. dubna 2013

Zelné placky

Velikonoční pondělí jsem trochu proflákal. Výsledkem večerního pobytu v kuchyni je miska zelných placek. Jsou zdravé jak sviňa a hlavně dobré, možná by to ale chtělo pohrát si ještě s dochucením. Chce to prostě vychytat. Přikládám recept jak nato:

Ingredience:
- 250g celozrnné mouky
- 250g hladké mouky
- 500g nasekaného kysaného zelí (přebytečnou vodu jsem vytlačil)
- 120g sádla
- jedno vejce do těsta a jedno na potření
- sůl, pepř
- vhodné zrníčka na posypání (sezam, lněné semínko, drcený kmín, mák, hrubozrnná sůl by byla úplně špica)

Postup:
Je to jednoduché smíchají se všechny suroviny a rukou se vypracuje těsto, hrníčkem jsem vykrajoval kolečka. Ale můžete samozřejmě vykrojit i jiné tvary (například nekonvexní čtyřúhelníky). Kolečka klademe na plech s pečícím papírem, potřem vajíčkem a posypeme. Placky se pečou na 250°C zhruba 10 minut (podle tloušťky těsta).



 

pondělí 25. března 2013

Ulamova spirála

Nedávno jsem v souvislosti s řešením bakalářky narazil na takovu srandu, která se týká prvočísel. Říká se tomu Ulamova spirála. Je to vpodstatě obrazec, který zobrazuje určitou pravidelnost v rozmístění pvočísel. Nedalo mi to a musel jsem si ji sám naprogramovat. podívejte se jak nato.

Nejdříve je nutné sestrojit matici čísel tak, že se začne jedničkou uprostřed a jak přičítáme stále jedničku, tak se točíme stále dokola. Obrázek řekne víc, než půlhodina keců okolo.


Musím se přiznat, že jsem nad tím přemýšlel celkem dlouho a byl jsem zmatený z počtu proměnných. Možná jsem to dělal jen zbytečně složitě, nevím.
Pak jsem z matice sestrojil bitmapu tak, že na místě, kde je prvočíslo jsem dal tečku, na ostatních místech je bílé políčko. K nahlédnutí dávám výsledek. Velikost matice je 200x200.



Na obrázku si můžete všimnout diagonálních proužků, no a to je na tom to pěkné. Jinač jestli by to někoho zajímalo, tak tady je zdroják. Na anglické wikipedii je o tohle jevu článek a zahlédl jsem tam i různé obměny, tak se na to pozděj podívám a možná to zase zkusím zprogramovat.

To je prozatím vše. Blbosťám třikrát zdar!

sobota 16. března 2013

Italský hřebec

Nejlepší motivační proslovy má Rocky Balboa. To je prostě fakt, proto usedněte na své divany a sledujte



středa 13. března 2013

Wolfram vs. MatLab

V knize The Mathematica Book jsem si četl o tom, jak má Mathematica vylaďené algoritmy pro počítání s velkým množstvím dat. Nedalo mi to a udělal jsem si takový testík.


Srovnával jsem Wolfram Mathematicu a MatLab. Rychlost jsem testoval na počítání vlastních čísel matice o rozměrech 1000x1000. Pro jistotu jsem udělal 10 měření a z nich jsem spočetl střední hodnotu.



Jaký je výsledek?

Wolfram Mathematica - 4,1857 s
MatLab - 4,60022 s

Rozdíl je necelá půlsekunda. Nedělal bych z toho nějaké ukvapené závěry, jsou problémy, která umí MatLab řešit lépe. Naopak Mathematica se může blýsknout zase někde jinde. Každopádně časy výpočtu jsou srovnatelné a jsem rád, že žádný ze softwarů neselhal v mém minitestíku, protože potom bych ho musel přestat používat a to by byla škoda.

neděle 24. února 2013

Difuzor

Běžně se mi stává, že potřebuju vypustit vodu z nádrže potrubím o určitých parametrech. V základním kurzu hydrodynamiky jsem se dozvěděl, že pouhým rozšířením konce trubky se zvýší průtok potrubím. Přikládám také zdůvodnění této skutečnosti.



úterý 5. února 2013

Londýn 2013 - návrat (den 5)

Tak a nastal čas odjezdu zpět do ČR. Moc jsem toho už nestihl. Původně jsem chtěl ještě navštívit Natural History Museum, ale když jsem viděl obrovskou frontu přede dveřmi, tak jsem to vzdal a radši jsem si zašel na kebab. Taky jsem si koupil Timesy a černý čaj na byt. Tím byl můj výlet u konce.


Celou akci bych zhodnotil asi takto: výborné, špica, každému bych podbnou akci doporučil. Jsem rád, že se nic nezkazilo a vlastně mi úplně všecko vyšlo. 

pondělí 4. února 2013

Londýn 2013 - zevl (den 4)

Poprvé od příjezdu do Londýna jsem se vyspal, vstávalo se v 8 a na snídani se podávala vločková kaše. Nebyla uplně dle mého gusta, ale moc jsem nebrblal a byl jsem rád za teplé jídlo. Obloha byla jasná a tak jsem si řekl, že se dnes budu jen tak procházet po venku.
Hned po snídani jsem se vydal do ulic, zamířil jsem k nejznámějšímu mostu Tower Bridge. Navzdory předpovědi začalo pršet, našel jsem si tedy nějakou střechu a napsal jsem pod ní pohled domů. Po půlhodince už déšť ustal a já jsem se dal po proudu řeky do čtvrti Wapping. Kdysi tambydleli dělníci z přístavu a bylo tam spousta skladišť. Ty jsou teď přestavěná na luxusní sídla a byty. Je to čtrť pro mamonáře. Ale pěkné chvilku jsem poseděl u Shadwell Basinu, kde je vodní elektrárna (myslím, že už nefunguje) a dal jsem se na cestu směrem na sever.
Objevil jsem ulici Brick Lane. Tam to bylo hodně dobré, bylo to uprostřed čtvrti, kde je plno muslimů (aj kolem mešity jsem procházel). Je tam spousta lidí, obchodů a bister. V létě tam údajně spousta lidí posedává v oknech. Netuším esli je to pravda. Každopádně jsem se tam necítil úplně jistý, tak jsem tam ani nic nefotil. V jakémsi občerstvení jsem si dal kapučíno. Briti hodně chodí po ulici s kelímkama s kávou, chlemtají to tam dost. Objem těch největších (což jsem si samozřejmě dal taky) odhaduju tak na půl litru, paráda.
Dalším cílem byla British Library (Britská knihovna). Tu mám vyfocenou. Je to obrovské stavení plné knih. Budova byla navržena přímo pro tyto účely. Dá se tam najít stálá expozice významných literárních památek (např Magna Cartum, Beowulf, Guttenbergova Bible, filatelistické sbírky). Chvilku jsem poseděl abych se ohřál a dal jsem se už pomalu na cestu zpět.
Cestou jsem si dal Fish and chips, sice jsem za to dal hříšné peníze a ti lidi na tom musí opravdu rýžovat, ale bylo toho strašně moc, fakt jsem se nacpal. Je to dobré jídlo, všecko smažené je dobrota, ale řekl bych, že v těch bramborech byly nasáklé tak dvě štamprle oleje, na takovou nálož fakt nejsu zvyklý.
Ještě se mi hodně líbilo místo zvané China Town (čínská čtvrť). Dorazil jsem tam už za tmy. Všude visely lampiony. Za výlohami čínských restaurací visely čerstvě pečené kačeny a kdejaká mořská havěť. Škoda, že jsem byl přežraný té ryby s bramborama, jinač bych určitě něco z toho otestoval.
Potom jsem se dostal na Trafalgarské náměstí (ani jsem to neplánoval a byla to fakt náhoda). Byla mě už dost kosa a byla škoda, že tamní galerie už měli zavřeno (většina galerií a muzeí zavírá ve všední dny v 18 hodin). Ještě jsem si prohlédl Big Bena a Westminsterské opatství a potom jsem už fakt valil zpět do mého dočasného útočiště.
Večer sa eště chvilku vykládalo a pak jsem vytuhnul. Nevím to přesně, ale za těch 10 hodin co jsem byl venku jsem ušel minimálně 20 kilometrů.

fotky

Londýn 2013 - Science Museum (den 3)

Vstal jsem v 6 ráno, dal si jakýsi anglický snídaňový keks a Robert mě dovezl na stanici metra Uxbridge na okraji Londýna. Poprvé a naposledy jsem v Londýně využil metro, dovezlo mě až na stanici South Kensington, rovnou odtud jsem šel do muzea technických věd, které bylo nedaleko. Do většiny muzeí v Londýně je vstup zdarma, což je parádní. Science museum je obrovské a pokud by si to chtěl člověk poctivě projít, tak je to na celý den. Já jsem konec už jen tak proletěl, asi nejvíc mě tam zaujalo Foucaltovo kyvadlo, jehož závěs byl až na stropu budovy.
Už bylo na čase vydat se do ulic a najít si další nocleh. Měl jsem domluvené ubytování u Richarda. Opět přes Couchsurfing. Po cestě k němu jsem si zašel na bagetu do kolumbijského bistra, což bylo hodně dobré, protože jsem zjistil, že anglicky mluvícím kolumbijcům neni moc rozumět. Taky jsem po cestě objevil jakési tržiště. Zboží se tam prodávalo všelijaké, od ovoce až po chobotnice. Měl jsem chuť na svačinu, tak jsem se zeptal chlápka ovocnáře, jestli si můžu koupit jen jedno jabko. Nevim esli jsem zrovna vypadal jako nějaký žebrák či co, ale dal mi do ruky k jabku eště banán a říkal, že za to nic nechce.
Barák, kde jsem se měl ubytovat jsem našel bez problémů, bylo to ve čtvrti Walworth. Bylo tam celkem dost černochů, ale jsou to správňáci. Když jsem vytáhl z kapsy mapu a hledal jsem, kde zrovna jsem, tak se mi čast stávalo, že se mě ptali jestli jsem v pořádku a chtěli pomoct.
Richard bydlí v rodinném baráku společně s několika mladými lidmi, momentálně tam má samé jižany (já jsem byl na pokoji s portugalcem a francouzem, taky se tam potuloval jeden španěl a ital). Dorazil jsem tam ještě odpoledne. Richard byl velice ochotný a vzal mě na prohlídku Burgess parku. Obyvatelé Londýna mají často k dispozici hrazdy a stroje pro posilování s vlastní vahou, jsou umístěny v parcích a samozřejmě se za jejich použití nic neplatí. Burgess park byla původně zastavěná oblast ale za války ji němci úplně rozbombradovali, tak tam vyrostl park.
Potom mě Richard vzal na "Bible Reading" (čtení Bible) do nedalekého farního střediska. Probíhá to tam tak, že se přečte část Bible, pak jsou ohlášky a potom pastor vykládá o čteném úryvku. Mezitím se zpívají písničky. Po celé akci se přesune většina lidí do vedlejší místnosti a dají si čaj. Bylo to příjemné.
Večer mají v obchodech slevy na pečivo a podobné srandy, tak jsme zašli eště nakoupit a zanedlouho jsem šel spát.

fotky

neděle 3. února 2013

Londýn 2013 - Thames Path (den 2)

Na druhý den jsem si naplánoval pěší túru proti proudu řeky Temže. Cíl byl Windsorský most, kde jsem měl na 8 hodin domluvené setkání s Robertem, který mě měl ubytovat u sebe doma ve Sloughu ( je to jen pár km od Windsoru).
Takovýto způsob ubytování jsem si domluvil přes stránku Couchsurfing. Je to sociální síť, která sdružuje cestvatele a lidi, kteří jsou ochotni cestovatele ubytovat. Využívají toho hodně studenti a myslím, že je to výborný nápad. Výhod takovéhoto způsobu ubytování je nespočet. Poznáte nové lidi, zjistíte jak se žije lidem v cizích zemích, naučíte se jazyk, častokrát vám hostitelé ukáží zajímavosti v okolí svého bydliště.
Ale zpět k mé cestě. Vstával jsem brzo abych si stihnul koupit snídani a kartu na cestování v Londýně (Oyster card) v pekárně jsem si koupil nějaký croissant a takovou večku s olivami. Ačkoli bylo jídlo v anglii dražší než v čr, řekl bych, že kvalita byla někde úplně jinde. Všecko tam bylo takové poctivější. Například v té olivové večce byly opravdu velké kousky oliv a nebylo jich málo, v česku byste dostali podobný kus pečiva z rošmelcovanou jednou olivou.
V dopravě v centru Londýna jsem se zorientoval celkem rychle. Funguje to následovně. V trafice nebo stanici metra si koupíte čipovou oyster kartu za 5 liber (když kartu vrátíte, vrátí se vám i tyto peníze) a přidáte nějaké peníze na placení. Já jsem vlastně vystačil s 14 librama na celý můj pobyt ale je pravda, že jsem opravdu hodně chodil a bus nebo metro jsem využíval jen výjmečně. Autobusy jseou v porovnání s metrem mnohem levnější, ale cesta s nimi asi trvá o něco déle protože se musí proplétat ulicemi. Zajímavé je, že tam nemají jízdní řády, ale na zastávce je třeba napsáno "Autubus jezdí zhruba každých 20 minut". Pro informaci, kdy přesně přijede na zastávku bus si musíte poslat informační SMS. Metro je nejstarší podzemní sítí na světě a je to dost kolosální záležitost, já jsem ho ale moc nepoznal, protože jsem využíval spíš levnější autobusy.
Takže po snídani a zakoupení Oyster karty jsem si chytnul autobus (slavný double decker), který mě dovezl na místo zvané Putney bridge, seděl jsem v horním patře hned vepředu takže jsem si mohl užívat pohledu na londýnské uličky a zákoutí.
Pak jsem se vydal na cestu po svých, cestu jsem si užíval, ze začátku jsem i dost fotil. Na Londýně je dobré, že je všude zeleň, na cestě podél Temže to bylo znát. Mají tam nádherné prastaré stromy, většinou obrostlé mechem a je jsou jich plné parky. Taky jsem se pozastavil nad tím, že i v zimě tam stále zpívají ptáci. Po cestě jsem dokonce viděl celé hejno nějakých papoušků.
Jak den ubíhal, zjistil jsem, že jsem stále unavenější. Vzhledem k tomu, že to byla do Windsoru eště dlouhá štreka, tak jsem se šel poptat do centra městečka Walton, jestli jede nějaký autoubus na Slough nebo Windsor. Lidi moc nevěděli, jeden chlápek mě dokonce posílal na Heathrow a tam že mám přestoupit. No chvilku jsem pobíhal po centru a nakonec jsem objevil autobus, který mě vzal dál proti proudu Temže do města Kingston. Potom jsem už do Windsor udošel po svých, ale celkem dost unavený a až za tmy a jelikož Windsorský hrad (druhý největší obývaný hrad na světě) nebyl osvícen, tak jsem ho vlastně ani moc neviděl.
Večer už dost fučelo a začlo pršet, tak jsem byl rád, když jsem se setkal s Robertem. Ubytování u něj bylo velice příjemné, pohostil mě černým čajem s mlékem a pečivem, kterému znám pod názvem biskupský chlebíček (on tomu říká fruit cake). Chvilku jsme poseděli, řekl mi hodně o chození po skotských horách. A brzo jsem šel do postele. A to byl konec druhého dne mojí cesty.

fotky

Londýn 2013 - Cesta tam (den 1)

Po dlouhé době píšu opět příspěvek, dlouho jsem nic nenapsal, protože jsem zkrátka měl pocit, že nemám co nového říct. Ale to se změnilo, protože jsem si na konec zkouškového období naplánoval výlet do největšího města EU - Londýna.

Jako dopravní prostředek jsem zvolil letadlo, protože je rychlé a navíc jsem tímto způsobem nikdy necestoval, tak jsem to chtěl zkusit. Měl jsem jasně dané požadavky na datum odletu a příletu. Věřím, že kdyby tomu tak nebylo, daly by se letenky sehnat velice levně, mě ale zpáteční letenka vyšla na 1414 korun. Letěl jsem s maďarskou společností WizzAir ačkoli jejich buzňácky růžové Airbusy A320 se mi vůbec nelíbí.


Údajně je v Anglii buď mlha nebo prší. V Brodě jsem si ještě na poslední chvíli koupil pláštěnku, protože jsem se nechtěl spoléhat na to, že bude po celou dobu mého pobytu v anglii mlha. Už v Havřicách měl vlak zpoždění 3 minuty, ale mašinfíra byl chlapák a do Brna jsme se dostali včas. Eště jsem si na bytě dal poslední kafe a pak jsem se vydal na letiště v Tuřanech.
Na letiště jsem dojel včas, nechal jsem se prohledat, veškeré tekutiny v lahvích o objemu větším než 100ml mi byly zabaveny a pak mě pustili k odletové bráně. Tam se dá ještě nakupovat za české peníze a já jsem toho využil. Koupil jsem medovinu pro své anglické hostitele.
Pak věci dostaly rychlý spád - nástup do letadla, odlet, let, přílet. Byla to sranda a bavilo mě to, zezačátku jsem si užíval zrychlení. V průbehu letu jsem si užíval trošku cukání protože nad evropou bylo žeprej celkem větrno (říkal to kapitán a ten by o tom měl něco vědět, ale byl to maďar tak jsem rozumněl jenom anglické části jeho projevu a to celkem mizerně). Po výstupu z letadla mě příjemně překvapila teplota (bylo cca 8 stupňů). Letiště v Lutonu bych s Brněnskýma Tuřanama srovnal asi takto: z Brna odlétají denně letadla 3, z Lutonu zhruba 100. Myslím, že nemá smysl říkat k tomu nic víc.
Do centra londýna mě vzal autobus společnosti EasyBus (cena 4 libry za zpáteční jízdenku). Chvilku mi trvalo, než jsem se na zastávce zorientoval, ale nakonec jsem cestu do Meininger hostelu Hyde Park našel vcelku hladce. Dostal jsem se tam zhruba v 11 hodin večer místního času a rovnou se ubytoval. Všecko bylo uklizené a celkově mě to prostředí velmi příjemně překvapilo. Šel jsem rovnou do postele a tím byl můj první den výletu za mnou.